Kā mēs braucām pieredzi lūkoties?

Jeb jauniešu apmaiņas projekts “Youth employment and youth enterpreneurship – Start up”, kurā uzzinājām, kā bezdarbam jauniešu vidē risinājumu meklē citviet Eiropā.

Jauniešu apmaiņas projekti, manuprāt, ir vienreizēja iespēja iepazīt citu tautu kultūru un tradīcijas. Mēs varam izlasīt daudz grāmatu, bet tās neatspēkos pieredzi, kas tiek gūta reāli pašam piedaloties un adaptējoties citā vidē. Pēc šādiem braucieniem jauniešu prātos raisās daudz un dažādu domu, ko vēl gribētu sasniegt nākotnē, kā arī, iespējams, tie maina uzskatus turpmākajā dzīvē. Aktīvi iesaistoties šādos projektos, mēs iegūstam jaunus iespaidus par Eiropu, par to, kā cilvēki dzīvo citviet. Arī mums tika dota lieliska iespēja piedalīties jaukā projektā.

No 2014. gada 3. novembra līdz 11. novembrim Bulgārijas pilsētā Veliko Tarnovo norisinājās neformālās izglītības apmaiņas programma par jauniešu nodarbinātību, kurā piedalījāmies arī mēs, pieci latvieši – Emīls, Herta, Katrīna, Kristaps un Zanda. Projektā vēl piedalījās jaunieši no Spānijas, Itālijas, Horvātijas, Turcijas, Rumānijas.

Lai arī nokļūšana līdz galamērķim ilga aptuveni diennakti, tomēr bijām apņēmības pilni, enerģiski un pozitīvi noskaņoti. Jau ierodoties Sofijā, skatam pavērās burvīgas ainavas – grandiozi kalni un lejas. Tad sapratām, ka projekts būs izdevies. Tā arī bija.

No sākta gala organizatori parūpējās, lai visi justos komfortabli.  Sākām iepazīt cits citu caur dažādām spēlēm. Kad kautrīguma barjeras bija salauztas, veidojām grupu darbiņus par nodarbinātības līmeni katrā valstī, risinājām aktuālos jautājumus, kā jaunietis var atrast darbu, veidojām prāta vētras. Arī uzņēmām īsfilmas un iejutāmies aktieru lomās. Tā mūsu dienas projektā skrēja vēja spārniem, jo grafiks bija diezgan noslogots. Mums tika dota iespēja piedalīties brīvprātīgajā darbā, krāsojot baznīcas nojumīti un soliņus. Katru vakaru noslēdzām ar dalībvalstu prezentācijām par katras valsts tradīcijām, kultūru, ēdieniem un dzērieniem. Visi kopīgi sapratām, ka komandā ir spēks, jo tikai darot kopā, varam paveikt lielas, labas lietas. Šis bija neaizmirstams un sirsnīgs pasākums, kuru novēlu ikvienam vismaz reizi mūžā izbaudīt!

 

Kāpēc ir vērts piedalīties jauniešu apmaiņas projektos:

Zanda: „Kopumā man projekts ļoti patika. Bija interesanti uzzināt, ar kādām problēmām saskaras citu valstu jaunieši, kad viņi meklē darbu. Izrādās, ka viņu problēmas daudz neatšķiras no Latvijas situācijas. Bija arī interesanti uzzināt viņu attieksmi pret šo situāciju, kā arī dzirdēt viņu ieteikumus par to, kā risināt bezdarba problēmas.”

Katrīna: „Mani spilgtākie mirkļi, kuri man palikuši atmiņā no Bulgārijas, ir brīvprātīgais darbs un draudzīgā atmosfēra, kura valdīja kolektīvā. Mans ieguvums no šī projekta ir tāds, ka nevajag kautrēties, bet vajag iet un darīt. Projektā vēlos piedalīties vēl kādu reizi, jo šis ir lielisks veids, kā pilnveidot sevi un iegūt jaunus draugus.”

Herta: „Tā ir kā narkotika – ja vienreiz esi piedalījies projektā, rodas atkarība, no kuras nevar izbēgt. Man patika tas, ka visi dalībnieki jūtas brīvi un nepiespiesti. Katrs var paust savu viedokli, dalīties pieredzē. Man šāda veida apmācības citā valstī bija pirmo reizi. Ieguvu jaunus draugus un kontaktus, neaizmirstamu pieredzi, burvīgas atmiņas un noteikti cerību, ka nākotnē vēl piedalīšos šādos projektos, jo tā ir iespēja paplašināt savu redzesloku, uzlabot angļu valodas prasmes, pilnveidot sevi un dalīties pieredzē ar pārējiem dalībniekiem.  Svarīgākā atziņa no projekta – nevajag baidīties no nezināmā, jo, tikai piedaloties, varam sajust savas dzīves patieso garšu!”

 

Raksta autore: Herta Galiņa

Dalīties
Translate »