“Erasmus+ ” stratēģiskās partnerības I Nila Mosejonoka stāsts

Viss sākas šeit. Erasmus 35.

Programmas “Erasmus+” 35. jubilejas gadā programmas dalībnieki: organizācijas; mācību vadītāji, jaunieši, jaunatnes jomas eksperti un entuziasti dalās savā pieredzē un stāstos par iegūto un vērtīgo, ko sniegusi programma.

Nils Mosejonoks, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras Jaunatnes politikas atbalsta departamenta direktors

Kā tu raksturotu programmu “Erasmus+”?

“Erasmus+” priekš manis viennozīmīgi ir liela iespēju lāde, kurā katrs jaunietis, jaunatnes jomā iesaistītais var atrast sev interesējošo.

“Erasmus+” programma jaunatnes jomā Latvijā daudzus gadus, es pat teiktu – gadu desmitus, ir bijis kā jaunatnes jomas mugurkauls, jo tieši programmu ietvaros ārkārtīgi daudz jauniešu un arī jaunatnes jomā iesaistītie ir ieguvuši Eiropas pieredzi un ieviesuši to arī savā darbā ar jaunatni Latvijā.

“Erasmus+” stratēģiskās partnerības

“Erasmus+” programmā ir tā sauktās stratēģiskās partnerības. Tajās valstu nacionālās aģentūras var kopā strādāt un meklēt risinājumus uz dažādiem izaicinājumiem, ar kuriem jaunieši un jaunatnes jomā nodarbinātie saskarās. Dažādās valstīs šie izaicinājumi bieži vien mēdz būt kopīgi. Tie ir jautājumi par to:

  • kā pašvaldībām strādāt labāk darbā ar jaunatni,
  • kā labāk iekļaut jauniešus caur Eiropas Savienības programmām,
  • kā cīnīties ar mentālās veselības radītajiem izaicinājumiem,
  • kā apgūt jaunus digitālus rīkus un izmantot digitālo darbu darbā ar jaunatni.

Būtībā stratēģiskās partnerības ir kā aģentūru rokas, lai sasniegtu jauniešus, jaunatnes jomā iesaistītos.  Ar šo stratēģisko partnerību palīdzību nacionālās aģentūras atbalsta jomu.

Stratēģiskās partnerības ir salīdzinoši jauns ievedums “Erasmus+” programmā, jo pirmās stratēģiskās partnerības parādījās ap 2015.- 2016. gadu. Tajā pašā laikā, neraugoties uz to, ka partnerības pēdējos gadus aktīvi darbojas, tās jau ir sasniegušas pietiekami labus rezultātus. Ne velti no sākotnējām divām, trim stratēģiskajām partnerībām šobrīd šis pulks ir izaudzis līdz vairāk nekā 15.

Stratēģiskās partnerības COVID-19 pandēmijas laikā

Domājot par stratēģiskajām partnerībām un Covid-19 pandēmiju, jāsaka, ka kā atbildes reakcija pandēmijai tapa jauna stratēģiskā partnerība, kas tika vērsta uz mentālās veselības un labbūtības veicināšanu jaunatnes jomā. Šajā stratēģiskajā partnerībā ir iesaistījusies arī Latvijas nacionālā aģentūra – JSPA.

Latvijas veikums COVID-19 stratēģiskās partnerības ietvaros

Latvija jau līdz šim ir paguvusi radīt kartēšanas ziņojumu par pašreizējo situāciju garīgās veselības jomā Latvijā, domājot par jaunatnes jomu, kā arī noteikusi trīs nacionālās prioritātes. No tām:

  • pirmā ir atbalsta sniegšana jaunatnes darbiniekiem,
  • otrā – jaunatnes darbinieku apmācības par to, kā sniegt pirmo mentālās veselības palīdzību jauniešiem
  • trešā – peer to peer jeb vienaudzis-vienaudzim pieeja un pieejas veicināšana.

Mans “Erasmus+”

Man ir bijusi personīga pieredze piedaloties “Erasmus+” projektā. Kādā no sarunām “Erasmus+” ietvaros, es atceros tādu situāciju, kurā mēs uzdevām jautājumu “Kāda ir jēga no tā, ka mēs jaunieši no dažādām Eiropas valstīm ceļojam un pavadām nedēļu vai divas kopā?”. Man ļoti palika prātā atbilde, kas tika sniegta uz šo jautājumu, sakot, ka mēs kļūstam par draugiem, un draugi viens uz otru nešauj.

“Erasmus+” vērtība

Tas, manuprāt, ir programmas skaistums, ka, veidojot šīs starptautiskās apmaiņas un starptautisko pieredzi, mēs saprotam, ka dažādās Eiropas valstīs, neatkarīgi no tā, cik tālu tās atrodas no Latvijas, ir mūsu draugi, un ir tādi paši cilvēki kā mēs – ar tādām pašām domām, izaicinājumiem, lietām kuras vēlamies mainīt un vislabāk, kā mēs zinām, to ir darīt kopā.

 

Attēlā redzams Erasmus+ 35. gadadienas slideris

Noderīgas saites:

“Erasmus+” stratēģiskās partnerības

“Erasmus+” jauniešu apmaiņas

Dalīties
Translate »