Arī neformāli var un vajag mācīties | Elīnas Ziediņas pieredze programmā “Erasmus+”

Uz Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras (JSPA) jautājumiem par programmu “Erasmus+” un pieredzi tajā atbild Elīna Ziediņa, Jēkabpils Bērnu un jauniešu centra jaunatnes lietu speciāliste.

Kā jūs raksturotu “Erasmus+” programmu kādam, kas par to nekad iepriekš nav dzirdējis?

Es teiktu, ka tā ir starptautisku iespēju programma Eiropas Savienības jauniešiem, kas dod iespēju jau no 13 gadu vecuma iepazīt neformālo izglītību, starpkultūru mācīšanos un patiešām redzēt, domāt un skatīties plašāk. Turklāt, jaunietis var dzīvot gan lielpilsētā, gan mazā ciematā un viņam vajadzētu būt iespējām iesaistīties šīs programmas aktivitātēs.

Ja Jums būtu jāraksturo programma “Erasmus+” trīs vārdos, kādi tie būtu?

Ārpus komforta zonas.

Kādas sajūtas jums nāk prātā, domājot par programmu “Erasmus+”?

Man nāk prātā vispirms jau neskaitāmie projekti, kuros pati esmu piedalījusies. Prieks un pateicība par patiesi foršiem dalībniekiem projektos, kas ir kļuvuši par draugiem. Izaugsmes iespēja tieši mācoties neformāli. Intensitāte un dienas grafiks, jo katrā projektā pāris dienu ietvarā notiek tik daudz – no nepazīstamiem cilvēkiem mēs kļūstam par grupu un komandu. Starpkultūru apmaiņa gan pārsteidz, gan bagātina un patiesi ļauj pieredzēt, cik mēs esam dažādi, taču tajā pašā laikā mums visiem ir kopīgas tēmas par ko komunicēt un problēmas, kuras risināt.

Pastāstiet, lūdzu, par savu vispārīgo, līdzšinējo pieredzi programmā “Erasmus+”. Cik gadus jau iesaistāties? Līdzšinējie ieguvumi?

Es pati programmas aktivitātēs piedalos jau no pusaudžu gadiem, kad vairāk piedalījos kā dalībnieks. Arī augstskolas laikā piedalījos vairākos starptautiskos projektos. Pašlaik pati strādāju kā jaunatnes lietu speciāliste un 4 gadu garumā esmu bijusi gan jaunatnes darbiniekiem paredzētās starptautiskās apmācībās, gan kopā ar komandu Jēkabpils novada pašvaldībā esam īstenojuši Jaunatnes dialoga projektu “ĀR(a)POLITIKA”, par ko man ir liels prieks. Tas veiksmīgi sasaucās ar teritoriālo reformu un deva iespēju jauniešiem satikt politiķus, politiķiem satikt jauniešus un būt ārpus savas komforta zonas. Lai arī cik ļoti dažādas ir šīs mērķa grupas, gūt pieredzi sarunāties, veidot dialogu, paust savas domas, idejas, ierosinājumus. Politiķiem tā bija iespēja redzēt īstus un reālus jauniešus un to, cik plašajā novadā viņu aktualitātes un problēmas ir dažādas.

Video no projekta “ĀR(a)POLITIKA” aktivitātes:

Mani personīgie ieguvumi – angļu valodas attīstīšana un motivācija to apgūt labāk. Jauni draugi un lieliskas projektu tēmas, kurās piedzīvotas dažādās vērtīgas sesijas un pilnveidota personīgā izaugsme, starpkultūru izpratne, tolerance un pieņemšana.  Iegūti partneri un sadarbības, kas turpinās ilgu laiku.

Kā Jēkabpils novada Bērnu un jauniešu centram – finansējums īstenot ideju, ko citādi visdrīzāk nevarētu īstenot. Veicināta starpinstitūciju sadarbība un fokusa virzīšana uz jauniešiem, lai pašvaldība, domājot par nākotnes plāniem, ņemtu vērā arī reālas jauniešu vajadzības un viņu pašu idejas un redzējumu kā konkrētus jautājumus varētu risināt.

Vai un kāpēc jūs ieteiktu “Erasmus+” projektu pieredzi kādam draugam vai jaunietim?

Ikdienā jauniešiem šo pieredzi gan iesaku, gan veicinu jauniešus iesaistīties. Lielākoties tieši tādēļ, ka jauniešiem, īpaši no mazākām pilsētām, ir tik svarīgi aizdoties uz kādu citu Eiropas valsti, lai satiktu citus jauniešus, komunicētu, atraisītos, kļūtu brīvāki un pieņemošāki gan pret sevi, gan citiem. Es novēlu viņiem izjust lielāku brīvību, prieku, atvērtību un arī, protams, izaugsmi.

Kas, jūsuprāt, ir vērtīgākais, ko dalība “Erasmus+” projektos vai “Erasmus+” projektu īstenošana sniedz?

“Erasmus+” projekti sniedz iespēju iepazīt neformālās mācīšanās plusus un sajūtu, ka arī neformāli var un vajag mācīties. Arī ārpus projektiem ikdienā ikviens var attīstīt sevi, mācīties un apgūt jaunas lietas. Tāpat arī izpratne par to, cik svarīga ir atgriezeniskā saite un cik ļoti tā bagātina kopējo pieredzi.

Ko Jūs novēlētu programmai “Erasmus+” 35 gadu jubilejas kontekstā?

Es novēlētu, lai programma tieši no birokrātiskā viedokļa kļūtu vēl atvērtāka un draudzīgāka, kā arī, lai vairāk projektu tiktu īstenoti tieši reģionos – lai jauniešiem būtu iespēja piedzīvot neformālās izglītības un neformālās mācīšanās prieku.

Attēlā redzams Erasmus+ 35. gadadienas slideris

LV Līdzfinansē Eiropas Savienība

Dalīties
Translate »