63 jauniešu komandas īsteno biznesa projektus konkursā “Radām novadam”

Jaunradītu un īstenotu jauniešu biznesa projektu konkursā “Radām Novadam” tika saņemti pieteikumi dalībai no 78 jauniešu komandām. Pēc visu pieteikumu izvērtēšanas dalībai konkursā ir atlasītas 63 komandas ar ļoti daudzveidīgām biznesa idejām, kas vērstas uz mērķi radīt pēc iespējas lielāku sociālekonomisko labumu kādam novadam. Komandās darbojās ap 200 jauniešu, kuri ne tikai radīja, bet arī īstenoja biznesa idejas 37 novados Latvijā.

Sākotnēji konkursa organizatori bija plānojuši dot iespēju piedalīties konkursā līdz 50 komandām, tomēr, izvērtējot visus saņemtos pieteikumus, komandu motivāciju, kā arī konkursa pamatmērķi – radīt pēc iespējas lielāku ekonomisko labumu Latvijas novadiem, tika nolemts palielināt uzņemamo komandu skaitu, lai dotu iespēju pēc iespējas lielākam jauniešu skaitam apliecināt savas prasmes un talantus un īstenot veiksmīgus biznesa projektus.

Līdz ar to konkursā piedalījās gandrīz 4 reizes vairāk komandu nekā konkursa pilotprojektā, kurš noslēdzās 2016. gada vasarā un Eiropas Komisijas vērtējumā tika atzīts par  labāko uzņēmējdarbības gara veicināšanas projektu Latvijā un vienu no labākajiem Eiropā. Konkursa mērķis šoreiz ir palīdzēt komandām Latvijas novados līdz 2018. gada novembrim izveidot 50 jaunus uzņēmumus un radīt vismaz 35 jaunas pilnas slodzes darba vietas. Sasniegtie ekonomiskie rezultāti būs konkursa rīkotāju, atbalstītāju un dalībnieku dāvana Latvijas valsts simtgadei.

Pārsvarā pieteikušās komandas, kuru sastāvā ir 3 līdz 4 jaunieši. Visplašākā sākotnējā starta komanda bija Rīgas Tehniskās universitātes studentu komanda ‘”TreeHouse place”, kuri specializējās koka platformu būvniecībā kokos. Konkursā komandas varēja pieteikties arī ar vairākām idejām, kuras plāno realizēt konkrētajā novadā. Šajā pieteikumu pieņemšanas periodā visvairāk ideju iekļāvusi komanda “Ar domu rītdienai” no Latvijas Lauksaimniecības universitātes, plānojot darboties septiņos virzienos, sākot ar dāvanu servisu līdz spēlēm tūristiem.

Atlasīto komandu biznesa idejas ir ļoti daudzveidīgas. Piemēram, “BALTS” veidos profesionālu brokeru kapitālsabiedrību, bet “PilnveidoJUMS”  palīdzēs uzņēmumiem darboties efektīvāk. Ir daudzas tehnoloģiskas idejas, piemēram, “AKA Electricity” attīstīs inovatīvu bezvadu elektrības pārvadi, “Drone Plan” – veiks bezpilota lidojošo aparātu programmas nodrošināšanas izstrādi, “LatgolAl” – radīs uz mākslīgo intelektu bāzētu spēli. “Diagnozeome” piedāvās dažādus IT risinājumus veselības aprūpes jomā. Neparastus digitālos risinājumus piedāvās arī “Kurp.es”, “Parit.lv”, “Reality”.

Izglītības un kompetenču attīstības jomā darbosies komandas “Get smart”, “Zaļā bērnība”, “Kopā-roku rokā”, “Push”, “ReCreate”. Komanda “Seniorg” uzņēmējdarbību attīstīs, izmantojot senioru prasmes un pieredzi, dodot viņiem iespēju nopelnīt, attīstot sociālo biznesu.

Konkursā uzņemtas vairākas komandas ar tūrisma un kultūras biznesa ideju ievirzi, piemēram, “Apstājies. Cieni. Saproti.”, kura veidos interaktīvus stāstījumus pasākumu formā, lai pievērstu uzmanību degradēto teritoriju sakopšanai. “Āveskalni” attīstīs kompleksu viesu namu, bet inovatīvu atpūtas bāzi veidos “OFFseasON”. “Dzīves izaicinātāji” un “Terminal” radīs jaunas brīvā laika pavadīšanas iespējas jauniešiem, “Kaimiņi” – tūrisma pakalpojumus. “Fun Time Rent” un “Nikola” veidos velo nomas biznesu. “Sand therapy” piedāvās smilšu rekreācijas pakalpojumus. Komanda “Alma” attīstīs pludmales zonas un veidos īpašas mantu glabāšanas vietnes, savukārt, “Vēsi” veidos saldējuma kafejnīcu.

Ražošanas jomā darbojās vairākas komandas, piemēram, tualetes papīru ražot plāno komanda “ECO zaļie cilvēciņi”, bet komanda “Iniciatīva” plāno otrreizēju riepu pārstrādi un to pārvēršanu jaunos materiālos. “Frukti” radīs inovatīvu pildspalvu, bet “Pastaiga” inovāciju bērnu ratiem.  “Kefa” veidoja sporta uztura bagātinātājus, savukārt “Zelta niedre” pārstrādās niedres. “Mehu garāža” parādīs plašāku LED izmantojuma areālu.

Mode un dizaina  jomā  darbosies 8 komandas. “DOAN”, kura radīs betona mēbeles, bet palešu mēbeles -komanda “Palešu Mēbeles LUNA”. Kompaktas, pārvadājamas mājiņas veidos komanda “TimberSteel”, savukārt “LatSketch” ražos inovatīvas koka grīdas.  Konkursā sevi attīstīs arī modes un dizaina zīmoli – “BagC” , “ZEE Zeltene”,”Lowala Clothing”, “A,nU,aR!”.

Pārstāvēta arī pārtikas produktu ražošana un lauksaimniecība- smūtijus ražos “Smoothilicious”,  “Rūjienas garša”– pesto mērcītes, “Emulatori” – veselīgas limonādes, bet “Suiti” piedāvās bioloģisko liellopu gaļas pārstrādi. Pārtikas ražošanu cilvēkiem ar pārtikas nepanesamību, alerģijām un veģetāriešiem piedāvās “Mrs Bean”. “ValmierasBV” startē ar ideju par krūmelleņu audzēšanu un izplatīšanu, bet aitu vilnu atkal stilīgu plāno padarīt “Stāsts par stāstu”. Viena no “HEMP_LIFE” idejām ir arī industriālo kaņepju audzēšana, bet “Natfiber”- izmantos kaņepju šķiedru un spaļus. Arī “Saldus Smukumi” viens no četriem biznesa virzieniem ir vēžu audzēšana un tirdzniecība, līdzās darbībai drifta un airsoft laukumos. Savukārt, “LOG15T1CH” mērķis ir savest kopa viensētu īpašniekus ar pilsētnieku un piedāvāt lauku labumus ģimenēm.

Interesanti, ka divas komandas startē ar brīvdabas kino ideju, piemēram, “Vault of heaven” un “One Team”. Savukārt, brīvdabas slidošanu popularizēs “SkateForest”, bet sportu dabā – “Dabas Sporta Zāle”. Ar skatu torņa izveidi biznesu centīsies uzsākt komanda “TelpaElpa”. Alpīnisma sienu un atraktīvas dabas takas radīs komanda “Alpīnisti”, bet komanda “GoProst” veidos inovatīvu un saliedējošu brīvdabas dabas trases risinājumu, bet “EJAS” komanda vēlas veidot īpašus airsoft laukumus. “Laserfort” atklās tematisko lāzerpeinbola laukumu.

Starp visiem jauniešiem konkursā startē arī studenti no 15 Latvijas augstākās izglītības iestādēm. Visaktīvāk konkursā pieteikušies studenti no Latvijas Lauksaimniecības universitātes un Rīgas Tehniskās universitātes. Tādējādi konkursa laikā ikvienam būs iespēja sekot līdzi un izvērtēt gan visu jauniešu komandu sasniegtos rezultātus, gan tikai augstskolu komandu sasniegtos rezultātus.

Konkursa oficiālā atklāšanas notiks šā gada  6. maijā  Rīgas Tehniskās universitātē Kaļķu ielā 1.

Konkursa “Radām Novadam” mērķis ir dot iespēju apliecināt sevi talantīgiem un uzņēmīgiem Latvijas jauniešiem, izstrādājot un īstenojot dažādus biznesa projektus Latvijas novados. Konkursā jauniešu komandām līdz 2018. gada novembrim, realizējot biznesa idejas, ir jārada pēc iespējas lielāka ekonomiskā vērtība savos izvēlētajos novados – radot jaunas darbavietas, piesaistot investīcijas un dažādos citos veidos veicinot sociālekonomisko attīstību. Jauniešiem ir iespēja īstenot savas idejas visos Latvijas novados, izņemot Lielvārdes. Paralēli konkursam projekta ietvaros tiks veikts pētījums par jauniešu motivāciju uzsākt uzņēmējdarbību Latvijas novados, kā arī par to, kā jaunieši pārvar izaicinājumus un sasniedz iecerētos mērķus.

Konkursu organizē biedrība “Radām novadam”, sadarbībā ar DELFI. Konkurss īstenots “Erasmus+: Jaunatne darbībā” un Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2017. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros.

 

Plašākai informācijai:
Elīna Miķelsone, projekta “Radām novadam” vadītāja
E-pasts: elina@radamnovadam.lv
Mājaslapa: www.radamnovadam.lv
FB lapa:
https://www.facebook.com/radamnovadam

Dalīties
Translate »