Kultūru apmaiņa un sadarbība brīvprātīgajā darbā | Biedrības “Attīstības fabrika” pieredzes stāsts

Biedrība “Attīstības fabrika” jau vairāk nekā sešus gadus aktīvi iesaistās programmā “Eiropas Solidaritātes korpuss” gan uzņemot ārzemju brīvprātīgos, gan nosūtot Latvijas jauniešus brīvprātīgajā darbā uz ārvalstīm. Biedrības pārstāvji kopā ar ārzemju brīvprātīgajiem rīko dažādas aktivitātes Ventspils un Ventspils novada jauniešiem, kur reizēm rodas ne viens vien amizants vai izaicinošs atgadījums.

Komunikācijas izaicinājumi un radoši risinājumi brīvprātīgajā darbā ar skolēniem

Reiz ārvalstu brīvprātīgie iesaistījās aktivitāšu vadīšanā 1.-3. klases skolēniem vasaras nometnē, kas notika divu nedēļu garumā, katru otro dienu pa divām stundām. Lai gan laika sprīdis nebija ilgs un brīvprātīgie bija entuziasma pilni, valodas barjera radīja nelielus izaicinājumus saziņā ar bērniem un skolotājiem.

Tomēr radoši risinājumi ļāva pārvarēt šos šķēršļus. Grieķu deju apguve un kopīgas rīta rosmes aktivitātes palīdzēja saliedēt grupu un radīt pozitīvu atmosfēru, kurā valodas barjera vairs nebija tik izteikta. Savukārt franču brīvprātīgie iepazīstināja bērnus ar dažādām komandu spēlēm, kas populāras Francijā, vienlaikus stāstot par savas valsts kultūru un tradīcijām.

Spēja pielāgoties un improvizēt neparedzētās situācijās

Vēl viens projekts ietvēra brīvprātīgo dalību novada skolas sadraudzības pasākumā. Citu reizi brīvprātīgie iesaistījās novada skolas sadraudzības pasākumā. Sākotnēji bija plānots, ka aktivitātēs piedalīsies 30 skolēni, tāpēc tika nolemts, ka pietiks ar divu brīvprātīgo iesaisti. Tomēr ierodoties pasākumā, izrādījās, ka skolēnu skaits ir divreiz lielāks.

Šī neparedzētā situācija prasīja ātru reakciju un spēju improvizēt. Brīvprātīgajiem nācās uz vietas izdomāt jaunas aktivitātes, kas spētu aizraut tik lielu bērnu skaitu. Tā rezultātā ārvalstu jauniešiem  bija jāizmanto esošās zināšanas, izpratne un spēja darboties saspringtā situācijā. Situācijas risināšanā ātri vien iesaistījās arī brīvprātīgie no citas organizācijas, kuriem sākotnēji bija paredzēts tikai filmēt un fotografēt pasākumu. Pateicoties kopīgiem pūliņiem, visi skolēni varēja piedalīties aizraujošās aktivitātēs un gūt pozitīvas emocijas. Beigās skolēni pat negribēja doties uz atlikušo pasākuma programmu, jo izdomātās aktivitātes visus ļoti priecēja.

Sadarbība un kopīgu panākumu organizēšana

Reizēm aizraujošas idejas rodas vienam otru papildinot. Biedrības “Attīstības fabrika” ārzemju brīvprātīgie sadarbībā ar Ventspils 6. vidusskolas skolēniem projekta ietvaros kopā organizēja aizraujošu tematisku diskotēku. Kopīgi izstrādājot idejas un īstenojot pasākumu, izdevās iesaistīt gandrīz visus 7.-10. klases skolēnus. Pasākuma tēma “Filmu un TV seriālu varoņu” rosināja radošumu un ļāva jauniešiem izpausties, gatavojot priekšnesumus un sacenšoties par uzvaru.

Šī sadarbība ar ārzemju brīvprātīgajiem veicināja jauniešu iesaisti skolas kopienā un savstarpējo iepazīšanos. Jaunieši ieguva vērtīgu pieredzi un atklāja brīvprātīgā darba pozitīvās puses.

Diskotēkas plānošanā un īstenošanā aktīvi iesaistījās gan brīvprātīgie, gan skolas pašpārvaldes pārstāvji. Pasākumā piedalījās gandrīz visi 7.-10. klases skolēni, un kulminācija bija modes skate, kurā skolēni varēja tērpties kā iemīļoti filmu un seriālu varoņi un demonstrēt savus tēlus. Pasākuma noslēgumā tika organizēta balsošana, kurā skatītāji varēja izvēlēties uzvarētājus, kuri saņēma dāvanu kartes no vietējā kino “Rio”.

Biedrības “Attīstības fabrika” pieredze programmas “Eiropas Solidaritātes korpuss” projektos apliecina, ka brīvprātīgais darbs ir vērtīgs ieguldījums gan vietējai kopienai, gan pašiem brīvprātīgajiem.

 

Pieredzes stāsta autore: Unda Egendorfa

Dalīties
Translate »