Izaicinājumu pārvarēšana un bērnu smaidi kā atlīdzība par brīvprātīgo darbu | Kultūras biedrības “Alternatīvā realitāte” pieredzes stāsts

2023. gada ziemā Kultūras biedrība “Alternatīvā realitāte” organizēja programmas “Eiropas Solidaritātes korpuss” grupas brīvprātīgā darba projektu “Mandarīnu zeme”. Šis projekts tiek organizēts ilgtermiņa iniciatīvas ietvaros jau vairākus gadus pēc kārtas, un ir veltīts bērnu iekļaušanai no bērnu namiem, krīzes centriem un bēgļu ģimenēm. Jau 10 gadus pēc kārtas biedrība kopā ar brīvprātīgajiem rīko šiem bērniem interaktīvus pasākumus, vērstus uz bērnu iekļaušanu, pašattīstību, pozitīvu dzīves mērķu nospraušanu, komunikācijas spēju uzlabošanu, kopīgas valodas un savstarpējās cieņas veicināšanu

Projekta kulminācija vienmēr ir 10-14 pasākumu organizēšana, kurus apmeklē kopumā virs 350-400 bērniem. Pasākumu ietvaros katru reizi tiek izveidots unikāls piedzīvojums interaktīvās kvesta spēles stilā.

Pērn pasākuma konceptu iedvesmoja Antuāna de Sent-Ekziperī stāsts “Mazais princis”. Kopā ar kreatīviem brīvprātīgajiem jauniešiem no Latvijas, Polijas, Armēnijas, Ukrainas, Portugāles, Vācijas, Īrijas un Kipras mēs gatavojāmies priekšnesumiem. Izdomājām pasākumu scenāriju, sagatavojām dekorācijas, notika mēģinājumi, tika saaicināti bērni no dažādām Latvijas malām. Plānojām, ka katrs kvesta spēles uzdevums notiks atsevišķā “Alternatīvās Realitātes” radošā centra telpā, kas atbilstoši dekorēta un pārveidota par izglītojošu un izklaidējošu aktivitāšu punktu bērnu iztēles valdzināšanai.

Kopā pārvarēt jebkuru šķērsli

Tomēr brīvprātīgo projekta otrajā nedēļā notika negaidīta traģēdija. “Alternatīvās Realitātes” radošā centra telpās, kur bija plānoti pasākumi, izcēlās ugunsgrēks. Tā vietā, lai ļautos izmisumam, mūsu brīnišķīgo brīvprātīgo komanda apvienojās, lai atjaunotu telpas, nodrošinātu, ka pasākumi joprojām var notikt plānotajos termiņos un bērni ieraudzīs pasaku, uz kuru jau bija uzaicināti.

Ar lielu apņēmību un nelokāmu garu mēs katru dienu nenogurstoši darbojāmies telpu atjaunošanā, apzinoties, ka mums ir tikai 2 nedēļas līdz plānotajiem pasākumiem. Neticami, bet tieši pēc nedēļas visas ugunsgrēka sekas bija likvidētas, telpas izvēdinātas, iztīrītas, pārkrāsotas, izdekorētas no jauna un varējām turpināt priekšnesumu mēģinājumus!  Tas bija neticams varoņdarbs, un tas, ko mums izdevās paveikt, pārspēja mūsu pašu cerības. Atjaunotās centra telpas palika vēl labākas nekā iepriekš – patiess apliecinājums brīvprātīgo spēkam, kas apvienojas kopīga mērķa labā. Kā jokoja mūsu komanda kopā ar brīvprātīgajiem – tā bija viena gara diena sešu dienu garumā!

Gandarījums un prieks par paveikto

Kad bērni ieradās uz pasākumiem, viņu acis spīdēja no sajūsmas un izbrīna. Viņus sagaidīja ar mirdzošām gaismām, interaktīvām instalācijām un krāsainiem dekoriem izrotātas istabas un zāles. Tas bija maģisks skats, kas spēja izkausēt pat aukstāko sirdi un ļauties ticēt brīnumiem. Katru aktivitāšu punktu un katru bērnu komandu vadīja jaunieši no dažādām valstīm kopā ar vietējiem brīvprātīgajiem, kas pārvērtušies par pasakas varoņiem. Pasākumu noslēgumā bērni apmainījās ar dāvanām un pulcējās uz gardām pusdienām kopā ar iemīļotajiem “Mazā prinča” varoņiem. Tas bija patiesi sirsnīgs un maģisks piedzīvojums visiem iesaistītajiem.

Redzot, kā bērni reaģē uz mūsu sagatavotajām aktivitātēm un priekšnesumiem, mūsu sirdis piepildījās ar prieku un gandarījumu. Neraugoties uz izaicinājumiem, ar kuriem saskārāmies, mums kopā bija izdevies izveidot telpu, kas nes laimi un brīnumu tiem, kam tas visvairāk vajadzīgs.

Smaidi bērnu sejās – atlīdzība par brīvprātīgo darbu

Projekts “Mandarīnu Zeme 2023” mums iemācīja patieso vienotības un apņēmības spēku. Tas mums parādīja, ka, apvienojoties kopīgam mērķim, mēs varam pārvarēt jebkuru šķērsli. Un galu galā, smaidi bērnu sejās bija vairāk nekā pietiekama atlīdzība par visu mūsu smago darbu. Tā bija atmiņa, ko mēs glabāsim mūžīgi, zinot, ka kaut mazā mērā esam mainījuši viņu dzīvi.

 

Pieredzes stāsta autore: Valērija Kozlenkova

Dalīties
Translate »