Jauniešu līdzdalība

Šajā sadaļā atrodama informācija par JSPA atbalsta iespējām un resursiem jauniešu līdzdalības veicināšanai skolēnu pašpārvaldēs, kā arī organizācijās un pašvaldībās. Lai veicinātu jauniešu līdzdalību, Eiropas līmenī ir izveidota stratēģiskā partnerība “New Power in Youth”. Tās ietvaros JSPA tiek veidota jauniešu līdzdalības stratēģija un organizētas dažādas aktivitātes. Paredzēts, ka tuvāko gadu laikā stratēģiskā partnerība sniegs atbalstu, lai attīstītu sadarbību starp formālās un neformālās izglītības sektoriem, veicinot jauniešu līdzdalību.

  • Jaunieši Eiropā aktīvi iesaistās demokrātiskajā dzīvē. Eirobarometra aptauja liecina, ka 2019. gadā trīs ceturtdaļas jauniešu bija iesaistīti kādā organizētā kustībā, vairāk nekā septiņi no desmit jauniešiem bija balsojuši vietējās, valsts vai Eiropas Savienības vēlēšanās, un viena trešdaļa iepriekšējos 12 mēnešos bija iesaistījušies organizētās brīvprātīgās darbībās. Tomēr, lai gan jaunieši piedalās politiskajās vēlēšanās, jo īpaši laikā no 2014. gada līdz šim brīdim samazinās to jauniešu skaits, kas iesaistās tradicionālajos līdzdalības veidos.

    /Salto Youth Participation Strategy/

    Laikā, kad mainās un transformējas jauniešu līdzdalības formas, ir būtiski atcerēties svarīgāko - jauniešu aktīvas pilsoniskās līdzdalības veicināšana ir darba ar jaunatni viens no pamatuzdevumiem. Neraugoties uz to, ka Eiropā pieaug to jauniešu skaits, kas aktīvi iesaistās dažādās pilsoniskajās aktivitātēs, Latvijā situācija nav tik labvēlīga - tikai 17% jauniešu iesaistās nevalstisko organizāciju darbībā, 19% apmeklē jauniešu centrus, 22% iesaistīti jaunatnes organizācijās un 24% jauniešu projektos.

    /Jauniešu labbūtības pētījuma Baltijas valstīs ziņojums, 16. lpp./

    Lai veicinātu izpratni par jauniešu līdzdalību un jauniešu līdzdalības veidiem, JSPA piedalās nacionālo aģentūru stratēģiskajā partnerībā “New Power in Youth”. Partnerības galvenie uzdevumi ir izveidot nacionālās aģentūras jaunatnes līdzdalības stratēģiju, kā arī sniegt atbalstu darbā ar jaunatni iesaistītajiem, sniedzot zināšanas par atbalsta veidiem jaunatnes līdzdalības veicināšanā.

  • Lai atbalstītu skolēnu pašpārvaldes, jauniešu organizācijas un pašvaldības jaunatnes līdzdalības veicināšanā,  JSPA piedalās  nacionālo aģentūru stratēģiskajā partnerībā “New Power in Youth”.

    Šajā partnerībā  piedalās 10 valstu nacionālās aģentūras no Latvijas, Igaunijas, Bulgārijas, Rumānijas, Somijas, Kipras, Itālijas, Nīderlandes, Vācijas un Slovēnijas, kā arī SALTO PI, SALTO SEE, SALTO ID centri. Partnerības ietvaros JSPA piedāvā dažāda veida atbalstu skolēnu pašpārvaldēm, skolēnu domēm, jauniešu organizācijām un pašvaldībām, kuras vēlās veicināt jaunatnes pilsoniskās līdzdalības aktivitātes.

    Plānotās aktivitātes:

    • nacionālas un starptautiskas mācības par jaunatnes pilsonisko līdzdalību, projektu rakstīšanu, pieredzes apmaiņas tikšanās un semināri partnerības veidošanai;
    • jaunatnes līdzdalības stratēģijas izstrāde un tās ieviešanas aktivitātes ikdienas praksē aģentūrā;
    • platforma, lai dalītos pieredzē un labās prakses piemēros;
    • starptautiskas līdzdalības ekspertu un mācību vadītāju kopas izveide, lai nodrošinātu kvalitatīvu saturisko atbalstu;
    • metodoloģijas izstrāde darbnīcām un mācībām par līdzdalības pieeju nacionālā un starptautiskā līmenī.

    Stratēģiskās partnerības “New Power in Youth” ietvaros tika izveidota jauniešu līderu darba grupa, kuras mērķis bija izstrādāt aģentūras jaunatnes līdzdalības stratēģiju. Darba grupa piecu jauniešu sastāvā, kas pārstāv dažādas jauniešu organizācijas, piedalījās stratēģijas izveides procesā, apspriežot līdzdalības mērķus. Stratēģijas izstrāde šobrīd ir noslēguma fāzē, un pēc saskaņošanas tā būs pieejama Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras mājaslapā. Jauniešu jēgpilna iesaistīšana valsts aģentūras darbā ir un būs arī viena no aģentūras prioritātēm.

    2023. gada noslēgumā stratēģiskās partnerības “New Power in Youth” ietvaros tiks organizēts pasākums dalībvalstu delegācijām, kuru sastāvā būs gan pedagogi, gan jaunatnes darbinieki, lai veidotu vienotu izpratni par jaunatnes līdzdalības veicināšanu, labāk izprastu abu sektoru lomu un veidus, kā vienam otru papildināt, kā arī dalītos labās prakses piemēros par sadarbību abu sektoru starpā.

    Informāciju par JSPA organizētajiem pasākumiem meklē mājaslapas sadaļā “Mācības un pasākumi”

    Ja vēlies dalīties pieredzes stāstā par īstenotu aktivitāti vai līdzdalības projektu, sazinies ar projekta koordinatoru!

  • Veikts monitoringa pētījums par skolēnu līdzdalību un skolēnu pašpārvalžu darbību: pētījums pieejams tīmekļvietnes sadaļā "Materiāli".

    Veidota jaunatnes līdzdalības stratēģija

    • 2021. gadā izveidota jauniešu līderu grupa;
    • 2022. gadā sagatavots stratēģijas piedāvājums;
    • 2023. gadā stratēģijas piedāvājums tiek precizēts, sasaistīts ar JSPA Iekļaušanas stratēģiju un JSPA darbības stratēģiju 2023.-2027.gadam un saskaņots.

    Sniegts atbalsts skolēnu pašpārvaldēm

    • 2021. gadā īstenotas moduļu mācības 10 skolām, 
    • 2022. gadā īstenotas moduļu mācības 9 skolām, kas īsteno profesionālās izglītības programmas, 
    • 2023. gada norisinās moduļu mācības 11 skolām, kas īsteno profesionālās izglītības vai mazākumtautību izglītības programmas.

    Mācības ”Skolēnu pašpārvalžu mācības: pilsoniskā līdzdalība, neformālā izglītība, projektu metode” norisinās trīs moduļos. Katrā no moduļiem dalībnieki 2-3 dienu laikā apgūst neformālās izglītības un komandas veidošanas metodes, pilsoniskās līdzdalības veidus, projektu sagatavošanai nepieciešamās prasmes, kā arī izzina pašpārvaldēm piemērotāko “Erasmus+” un “Eiropas Solidaritātes korpuss” programmu projektu iespējas. Izglītības iestāžu komandām nodrošināti arī mentoringa pakalpojumi, lai atbalstītu projektu pieteikumu izstrādē.

    Nodrošināta dalībnieku nosūtīšana uz starptautiskām mācībām:

  • 2023. gada vebināru cikla “Darbs ar jaunatni šodien un rīt” vebinārs “Liekam lietā līdzdalību!”:

    2022. gada vebināru cikla “Jaunieši nemiera laikos” vebinārs - “Ko jauniešiem darīt nemiera laikos? Brīvprātīgais darbs un pilsoniskā līdzdalība”:

    Vebināru cikla “Darbs ar jaunatni šodien un rīt” vebinārs - Jauniešu pilsoniskās iesaistes formas pašvaldības dzīvē:

    Pētījuma “Skolēnu pašpārvaldes Latvijā – jauniešu līdzdalības esošā prakse un potenciāls attīstībai” prezentācija: 

Pasākumi

Pasākuma datums
28.03.2024
Norises vieta
Tiešsaistē Zoom platformā
Pieteikuma laiks
Iepriekšēja reģistrācija līdz vebināra sākumam
Dalīties
Translate »